Voleli je ili ne, ne možete osporiti njen uticaj u modnom svetu. Džeki Kenedi Onazis ostala je zapamćena za sva vremena i zato je danas izdvajamo kao modnu ikonu, osobu na koju se možemo ugledati kao modnog nam uzora, ako smo već u potrazi za sopstvenim stilom ili ga samo želimo osvežiti sa ovim prvim prolećnim danima. Dakle, zasto volimo Džeki?
![]() |
| “Once you can express yourself, you can tell the world what you want from it. . . All the changes in the world, for good or evil, were first brought about by words.” |
Džeki je bila IT GIRL šezdesetih.U tako turbulentnom periodu kao što su bile šezdesete, eposi ležernog načina odevanja (mnogi će reći i neurednog, sa čime ću se svakako složiti) kada su se odbacili grudnjaci, pazuhovi prestali da se depiliraju, kosa da se češlja, kada su hipici počeli da se uvlače u sve pore kulturnog života, a feministkinje dobile na značaju kao nikada ranije u istoriji, Džeki je prestavljala stožer ženstvenosti, ne baš one rigidne, utegnute korsetom, ali ženstvenosti dostojne Prve dame.
![]() |
| “I want to live my life, not record it.” |
Džeki je svoj stil učinila vanvremenskim. Gde god se pojavila sa suprugom, Džeki je privlačila pažnju, ne previše, kako ne bi stavila Kenedija u zapećak, ali dovoljno da niko nema zamerku na njen izgled. Najzaslužniji za takav utisak je svakako njen modni kreator, Oleg Kasini. Istina je da se njen stil potpuno uklapa u šezdesete, ali zar ne živimo u dobu kada recikliramo sve ono što je vredelo u najrazličitijim periodima istorije? Ko može da ospori da su velike sunčane naočare uvek sigurno oružje elegancije? Zar nije upravo Džeki zaslužna za reputaciju koju Šanelov kostim danas uživa? Ko kaže da su vam neophodne vrtoglave štikle da bise izgledale zanosno? Džeki ne sigurno.
![]() |
| “Once you can express yourself, you can tell the world what you want from it.” |
Džeki je još jedan dokaz da odelo ne čini čoveka. Pitanje je da li bi ostvarila status ikone da nije znala sve to da iznese. Žena koja je svakim svojim gestom, pokretom, izrazom lica ostavljala utisak nežne, ali nikako krhke, tihe, ali nikako samosvesne žene. Ako ćemo iskreno, kojoj ženi bi bilo prijatno da se zna da je Merilin Monro ljubavnica njenog supruga? Da li se ikada na njenom licu moglo uočiti da prolazi kroz agoniju zbog neverstva svog supruga? Upravo tako. I ko zna kroz koliko je još nevolja prolazila u Beloj kući. No, to možemo samo nagađati i na nekim drugim stranama tražiti odgovor, jer sa njenog lica jednostavno, niko ne može pročitati odgovor. Ono ostaje zagonetno poput Monalize.
![]() |
| "The first time you marry for love, the second for money, and the third for companionship." |
I najzad, ne možemo, a da ne volimo Džeki Kenedi ako ništa drugo, onda zbog jedne jedine rečenice koja sumira sve o čemu je ovde do sada bilo reči, ali i koja je odgovor na svako pitanje i svaku nedoumicu:
“I am a woman above everything else.”
![]() |



















Нема коментара:
Постави коментар